Künye   |  Bize Ulaşın   |  Giriş Sayfam Yap   |  Sık Kullanılanlara Ekle

Hava alanı İhalesi Yapıldı

Hava alanı İhalesi Yapıldı

Bölgemize yapılacak olan Çukurova Hava alanı İhalesi Yapıldı

15 Aralık 2011 19:11
font boyutu küçülsün büyüsün


Yap-İşlet-Devret modeliyle Mersin ve Adana ile Çukurova bölgesine hizmet vermek amacıyla konvansiyonel boyutlarda yapımı planlanan Çukurova Bölgesel Havaalanının ihalesi tamamlandı. 22.08.2011 tarihinde ihale ilanına çıkılan Çukurova Bölgesel Havaalanı ihalesi için 19 firma şartname, 7 firma da yer görme belgesi aldı. Ancak ihaleye Sky Line Havacılık-Zonguldak Özel Sivil Havacılık A.Ş. ortak girişimi tek başına katıldı.

DHMİ Genel Müdürlük binasında yapılan ve komisyon başkanlığını APK Daire Başkanı Zafer TOPUZ’un yaptığı Çukurova Bölgesel Havaalanı ihalesine, TAV Havalimanları İşletmesi A.Ş. ile Çelebi Havacılık Hizmetleri A.Ş. teşekkür mektubu gönderdi. İhaleye teklif veren Sky Line Havacılık-Zonguldak Özel Sivil Havacılık A.Ş. ortak girişiminin teklifini inceleyen ihale komisyonu, teknik şartnamesi uygun bulunan söz konusu ortak girişim grubunun 9 yıl 10 ay 10 gün işletim süresiyle ihaleye teklif verdiğini açıkladı.

DHMİ Yönetim Kurulu’nun ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali YILDIRIM’ın onayına sunulacak olan ihale sonucu, makamlarca uygun görülmesi halinde Sky Line Havacılık-Zonguldak Özel Sivil Havacılık A.Ş. ortak girişimi ile DHMİ Genel Müdürlüğü arasında sözleşme imzalanacak.

Tamamı özel sektör tarafından yapılan ikinci havaalanı olma özelliği taşıyan ve inşası 36 ay sürecek olan havaalanın 15 milyon yolcu kapasitesine sahip olması ve ilerleyen dönemlerde büyüyebilir şekilde yapılması planlanmakta.

Hem iç hem dış hat trafiğine açık olacak havaalanı, konumu itibariyle Adana-Mersin karayoluna, Adana ve Mersin şehir merkezlerine yakın olması dolayısıyla her yere kolay ulaşım imkânı sağlayacak. Bölgenin turizme açık olması dolayısıyla havaalanı bölgeye farklı bir değer katacak.

Çukurova Bölgesel Havaalanı başlangıçta 5 milyon yolcu kapasiteli 
olarak inşa edilecek ancak 50 milyon yolcu kapasitesine kadar 
genişleme alanı olacak. Mersin - Adana arasında belirlenen bölgede 
(Tarsus ilçesine bağlı Yenice beldesinde yer alan Kargılı bölgesinde) 
yapılacak olan bu havaalanın yanında, Adana'da bulunan Şakirpaşa 
Havaalanı da modernize edilecek. Bu projenin gerçekleştirileceği 8 bin 
dönümlük bölgede Çiçekli, Kargılı, Karsavuran ve Çağbaşı köylerine ait 
arazilerden proje alanına girenlerin kamulaştırma çalışması da 
başladı.


yorumlayorum ekle


Yorumlar


  henüz yorum yok